merhabalar; etiket ile ilgili sormak istediğim bir konu var.Hazır suda kullanılan etiketlerde gıdaya kullanılan ambalajın gıdaya uygunluk logosu bulunmuyor?Bu durum bir eksiklik midir?

Sizlere ürünle birlikte ulaşan ambalajların üzerinde tek tek bu logoyu görmeniz beklenmez. Bu ambalaj materyallerinin kendi ambalajları üzerindeki etikette yer alması önemlidir. Örneğin: siz bir cam şişe alıyorsanız (veya plastik), o zaman üzerinde logo veya "gıdaya uygundur" ifadesi içermeyen ürünü gıda ile temasta kullanmamalısınız. 

Pasta süslemesinde kullanılan malzemeler güvenli midir? rahatlıkla kullanabilir miyiz?

Pasta süslemede kullanılan malzemelerin yenilebilen  olanları mutlaka genel gıda güvenliği şartlarına uygun olmalı, kullanılan katkı maddeleri ve renklendiriciler Türk Gıda Kodeksi şartlarını taşımalıdır. Bu nedenle bu malzemelerin kayıtlı işletmeler tarafından üretildiğinden üzerlerinde uygun etiket bulunduğundan ve etikette işletme kayıt numaralarının olduğundan emin olunmalıdır. 
Eğer pasta süsleri yenilemeyen bir malzemeden yapılmış ise bu durumda bu malzemelerin gıdaya temas eden madde ve malzeme şartlarını taşıması gerekir. Bu tür malzemelerde de yine kayıtlı işletmelerde üretilenler tercih edilmelidir. Bu konu ile ilgili olarak web sitemizde gıda ile temas eden madde ve malzemeler bölümünü ziyaret edebilirsiniz. 

Gıdaların etiketlerinde üretim tarihi yazma zorunluluğu var mıdır? bunu aramalı mıyım?

Gıdaların etiketlerinde  son tüketim  tarihi STT veya Tavsiye edilen tüketim tarihi TETT zorunludur. Bu tarihlerin verilmesinin zorunlu olmadığı bazı gıdlarda vardır bunlar web sitemizin etiketleme- tüketici bölümü raf ömrü başlığı altında belirtilmektedir. Zorunlu olmamakla birlikte üretici istediği  durumunda üretim tarihini de gıda etiketi üzerinde verebilmektedir. 

Sayfa 1 / 1